چگونه رنگ دیوار اتاقمان را انتخاب کنیم

اگرچه ما هر وقت بخواهیم می‌توانیم رنگ دیوار منزلمان را عوض کنیم، ولی این موضوع، انتخاب رنگی که هر روز در برابر چشمانمان خواهد بود را آسان نمی‌کند. افراد زیادی هستند که انتخاب رنگ دیوار از رنگ لوازم خانه برایشان دشوار‌تر است؛ اگرچه اولی قیمت بسیار کمتری دارد، اما تجسم نتیجة نهایی آن(دیوار رنگ‌آمیزی شده) سخت‌تر است. در این چگونه، به برخی از نکاتی که به آسان‌تر شدن فرآیند انتخاب رنگ دیوار اتاق کمک می‌کند، اشاره می‌شود.

 

1- رنگ کف اتاق را فراموش نکنیم
این شاید شایع‌ترین اشتباه تازه کارهاست. هنگامی که رنگ مورد علاقه‌مان را در جایی می‌بینیم، معمولاً دومین سطح بزرگ، یعنی کف اتاق را نادیده می‌گیریم و تنها به دیوارها فکر می‌کنیم. با اینحال، کف اتاق ‌بدون در نظر گرفتن جنسش، رنگی دارد که آن هم می‌تواند تنوع بیشماری داشته باشد. برای مثال، یک کف چوبی، تنها به رنگ چوب نیست، بلکه می‌تواند عسلی، آلبالویی، تیره یا لیمویی باشد. یک رنگ خوب تنها زمانی می‌تواند در خانه شما هم خوب به نظر برسد که با رنگ کف، ارتباط مناسبی داشته باشد. بنابراین هنگامی که الگوهای رنگی‌تان را امتحان می‌کنید، آن‌ها را نزدیک کف اتاق بگیرید نه در وسط دیوار، تا بتوانید به طور همزمان دیوار و کف را ببینید. به یاد داشته باشید دیوار به طور مثال قرمز، در جوار کف اتاق آلبالویی تأثیر بسیار متفاوتی نسبت به کف اتاق بلوطی رنگ خواهد داشت.

2- اجازه بدهیم آثار هنری‌ راهنمای ما باشند
این روشی کم اشتباه است. همه کارهای هنری‌ای را که می‌خواهید در اتاق‌تان استفاده کنید، کنار هم بچینید. رنگ مورد نظرتان برای دیوار را از میان آن‌ها انتخاب کنید و نمونه رنگی‌ای که با آن مطاقبت دارد را بیابید. روش مشابهی را می‌توان درمورد منسوجات و فرش نیز به کار برد. انتخاب یکی از رنگ‌های لطیف فرش می‌تواند ابعاد تازه‌ای به کل فضا بدهد.

3- با لوازم و مبلمان منزل هماهنگ باشیم
اگر رنگ مثلاً کاناپه به دیوارها نخورد، می‌تواند کل اتاق را تحت تأثیر قرار دهد. اگر شما سعی کنید برای جبران کاناپه‌ای که مورد علاقه‌تان نیست رنگی را برای دیوار انتخاب کنید که دوستش دارید، اما به رنگ کاناپه نمی‌خورد، ناامید خواهید شد. اشتباه را با اشتباه جبران نکنید. رنگی را برگزینید که آنچه را دارید تکمیل می‌کند؛ در این صورت هم کلیت اتاق و هم آن وسیله‌ای که دوستش ندارید بهتر دیده خواهند شد.

4- نواقص معماری را جبران کنیم
یک آپارتمان زیرِ همکف تاریک، با سقف کوتاه که کاملاً مفروش است، مطمئنآ اگر با رنگی مثل خاکستری زغالی رنگ‌آمیزی شود، خیلی شیک‌تر از زمانی خواهد بود که به رنگ زرد آفتابی پریده‌ای باشد که تنها حالت ملالت‌آور فضا را دوچندان می‌کند؛ چرا که در جای مناسب استفاده نشده است. اگر شما فضایی با معماری و نور عالی دارید به ندرت در استفاده و انتخاب رنگ به مشکل برخواهید خورد، و رنگ‌های روشن به درخشش بیشتر جزییات اتاق‌تان کمک می‌کنند. اگر ساختمان شما بر خلاف این است، رنگ‌های خاکستری‌ و خنثی‌تر را بکار ببرید؛ اگرچه این بر خلاف میل و احساس شماست، اما می‌تواند به یک فضای گرفته، حضوری قدرتمند ببخشد. همچنین شما همیشه می‌توانید با نورپردازی خوب و استفاده از اثاثیه کوچکی با رنگ‌های روشن‌تر و خالص‌تر، فضا را تلطیف کنید.

منبع : phow.ir
601
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید