چگونه چکمه مناسب بخریم و از آن نگهداری کنیم

رومیان و یونانیان باستان، اولین مردم دنیا بودند که کفش هایی بلند از جنس چرم گاو و میش تهیه کردند. آن ها این کفش ها را بیشتر برای در امان ماندن پاهایشان از شر سنگ ریزه ها و سرما هنگام کار در روزهای سرد و خشک پاییز و زمستان به صورت یک تکه، می دوختند، اما امروزه کافی است که فقط کمی باد سرد پاییزی بوزد تا ویترین مغازه ها پر شود از انواع و اقسام چکمه های کوتاه و بلند که تنوع بیش از اندازه شان ما را گیج می کند. به همین دلیل در این چگونه به نکته هایی اجمالی درباره خرید چکمه مناسب شما و نگهداری آن اشاره می کنیم.

 1.  از آنجا که معمولا چکمه با جوراب های پشمی و ضخیم پوشیده می شود، بهتر است آن را کمی بزرگ تر از اندازه واقعی پاهایتان بخرید تا انگشتان یا پنجه پاها در چکمه احساس ناراحتی نکنند.
 2.  چکمه های رسمی و مخصوص میهمانی با جوراب یا جوراب شلواری های نازک پوشیده می شوند، بنابراین نیازی نیست این نوع چکمه ها را بزرگ تر از اندازه پاها بخرید.
 3.  اگر ساق پاهایتان چاق است، باید دور خریدن چکمه های بلند و تا زیر زانو را برای پوشیدن روی شلوار، خط بکشید زیرا با آن ها چاقی پاهای شما بیش از اندازه نمایان می شود.
 4.  اگر ساق پاهایتان چاق است و می خواهید برای یک میهمانی زمستانی کفشی با دامن کوتاه بپوشید، باید برعکس مورد قبل، چکمه ای پاشنه دار که تا زیر زانوانتان را می پوشاند، تهیه کنید. جنس چرم یا جیر این چکمه ها کمتر از جوراب باعث نمایان شدن چاقی پاها می شود.
 5. چکمه هایی با جنس چرم یا ورنی به دلیل ضدآب بودن، گزینه های مناسبی برای پوشاندن پا و درامان نگه داشتن آن از شر سرما و برف و باران زمستان هستند.
 6.  پوشیدن چکمه هایی با جنس جیر یا چرم های پوست ماری برای میهمانی شب، ظاهر شیک و منحصر به فردی برایتان دست و پا می کند.
 7.  استفاده از رنگ های تیره و گرم برای چکمه های زمستانی مناسب تر از رنگ های روشن و شاد است.
 8.  بهتر است چکمه ای که می خواهید برای پوشیدن در محل کار یا دانشگاه بخرید، بیشتر از ۲ سانتی متر پاشنه نداشته باشد تا فشار زیادی در اثر پوشیدن آن به کمرتان وارد نشود.
 9. پوشیدن چکمه های کوتاه برای رفتن به خرید، محل کار یا دانشگاه مناسب تر است و چکمه های بلند، بیشتر به درد رفتن به میهمانی می خورند.
 10.  به دلیل اینکه چکمه در روزهای برفی و بارانی، هنگامی که زمین لغزنده است، پوشیده می شود، باید چکمه ای انتخاب کنید که حتما کف آن عاج داشته باشد. چکمه هایی که کفی صاف دارند، اصلا به درد روزهای برفی و بارانی نمی خورند.
 11. با جور کردن رنگ چکمه با کیف، دستکش چرم یا شال گردن، خیلی شیک و برازنده خواهید شد.
 12. جنس داخلی چکمه می تواند از کرک، پشم یا حتی نخ باشد. البته کسانی که حساسیت های پوستی یا اگزما دارند، بهتر است چکمه هایی که داخل آن ها با پارچه نخی پوشانده شده است بخرند تا ناراحتی پوستی شان تشدید نشود.
 13.  اگر بیش از حد سرمایی هستید، پوشیدن چکمه هایی که ساق آن ها از جنس کاموا است، به شما پیشنهاد می کنیم.
 14.  برای پیشگیری از آسیب دیدن پوست ساق پاها در اثر پوشیدن چکمه های بلند، باید حتما جورابی بلندتر از چکمه بپوشید.
 15. برای اینکه پاهایتان داخل چکمه بیش از اندازه عرق نکند و محیط مناسب برای رشد قارچ های پوستی بین انگشتان پاها ایجاد نشود، بهتر است با چکمه جوراب های نخی بپوشید.
 16. اگر سرمایی هستید و نمی توانید به پوشیدن یک جوراب نخی با چکمه بسنده کنید، حداقل یک جوراب نخی و سپس یک جوراب پشمی روی آن پا کنید تا احتمال عرق کردن پا و رشد قارچ در فضای داخل چکمه کمتر شود.
 17. اگر داخل چکمه خیس شد، حتما آن را برای خشک شدن در معرض هوای آزاد قرار دهید، با این کار امکان رشد قارچ های پوستی و عوامل عفونی داخل چکمه از بین خواهد رفت.
 18. حداقل ماهی یک بار داخل چکمه ها را با آب ولرم و مواد شوینده ملایم بشویید.
 19. برای پیشگیری از ترک خوردن چکمه های چرمی یا ورنی، آن ها را یک روز در میان با واکس های روغنی تمیز و نرم کنید.
 20. اگر نمی خواهید ساق بلند چکمه ها در جاکفشی خم شوند و ترک بخورند، زیپ چکمه ها را بکشید و داخل آن ها را با مقوا یا نایلون پر کنید.
 21. تا می توانید چکمه های سبک تر را برای بچه های زیر ۱۲ سال بخرید تا آن ها به بهانه سنگین بودن چکمه، از پوشیدن آن سرباز نزنند. چکمه های عروسکی سبک برای بچه ها بهتر از چکمه های چرمی بلند و سنگین هستند.
 22. چکمه های زیپ دار برای بچه ها بهتر از چکمه های بندی هستند.
منبع : phow.ir
490
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید