گشنیز و لکه و جوش های پوست

گشنیز یکی از سبزی های پرخاصیت است که برای پوست و زیبایی فواید بسیاری دارد. به راحتی می توانید با گشنیز یک ماسک عالی درست کرده و لک و جوش های صورت تان را از بین ببرید.

4 ماسک خانگی که می توانید با گشنیز درست کنید

ماسک‌‌های خانگی برای رفع مشکلات پوستی بسیار موثر و در عین‌ حال کم هزینه هستند. در دستور تهیه همه ماسک های زیر از سبزی گشنیز که برای داشتن پوست درخشان و شاداب بسیار موثر است، استفاده شده است. کافی است یک بار از این ماسک‌ها استفاده کنید تا خودتان متوجه تفاوتی که در پوست شما ایجاد می‌کند شوید.

 

ماسک شوینده عسل و گشنیز : برای رفع خستگی و کدری پوست

گشنیز تازه در دستور این ماسک پاک‌کننده‌ صورت به درخشان شدن پوست کمک می‌کند و در عین‌حال ذرات برنج قهوه‌ای پودر شده به آرامی سلول‌های مرده را اسکراب می‌کند و عسل نیز به نرمی و لطافت پوست می‌انجامد.

مواد لازم برای ماسک شوینده عسل و گشنیز 

۱ قاشق غذاخوری پودر برنج قهوه‌ای
نصف فنجان گشنیز تازه
1 قاشق چای‌خوری عسل
و یک قاشق چای‌خوری صابون مایع

طرز تهیه ماسک شوینده عسل و گشنیز

گشنیز تازه را در غذاساز بریزید و کمی آب به آن اضافه کنید تا راحتر نرم شود ( با اضافه کردن ۲ قاشق غذاخوری آب شروع کنید و در صورت نیاز آب بیشتری به آن اضافه کنید) پوره گشنیز حاصل را با پودر برنج قهوه‌ای، عسل و صابون مایع در یک کاسه مخلوط کنید.

طرز استفاده ماسک شوینده عسل و گشنیز

همانند هر پاک‌کننده صورت با این ماسک خانگی نیز صورت خود را بشویید. از این ماسک شوینده می‌توانید برای شستشو روزانه همه انواع پوست استفاده کنید و تا ۷ روز نیز در یخچال نگه دارید.

 

ماسک ماست و گشنیز : برای پوست مستعد به آکنه

ترکیب خنک‌کننده گشنیز و خیار به همراه جو ضد التهاب سبب تسکین پوست‌های ملتهب و جوش‌دار می‌شود. در حالی که ماست تازه‌ به کار رفته در این ماسک نیز به علت در برداشتن اسید لاکتیک به آن قدرت لایه‌برداری و روشن‌کنندگی پوست را می‌دهد.

مواد لازم برای ماسک ماست و گشنیز

۱ قاشق غذاخوری ماست ساده
2 قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر یا آرد جو دوسر
یک چهارم فنجان گشنیز تازه
یک هشتم فنجان خیار تازه حلقه شده

طرز تهیه ماسک ماست و گشنیز

تمامی مواد را در مخلوط کن با یکدیگر میکس کنید تا ترکیب نرم و یکدستی ایجاد شود.

طرز استفاده ماسک ماست و گشنیز

ماسک حاصل را بر روی پوست صورت و گردن و پایین آن پخش کنید (این نواحی مرطوب و نم‌دار نباشند) دقت کنید تا از مناطق حساس مانند چشم‌ها و دهان دور بماند. برای ۲۰ دقیقه بگذارید بر روی پوست باقی بماند. سپس با آب ولرم بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید.

 

اسکراب بدن گشنیز و لیمو : مناسب برای پوست زبر

گشنیز و روغن نارگیل هر دو قابض‌ کننده هستند از این‌رو به کوچک کردن منافذ پوست و ظاهر لطیف‌تر آن کمک می‌کند. در عین‌حال خاصیت اسیدیته آب لیمو نیز به لایه‌برداری سلول‌های مرده کمک می‌کند.

مواد لازم برای اسکراب بدن گشنیز و لیمو

یک چهارم فنجان گشنیز تازه
یک لیمو آب گرفته
یک چهارم فنجان روغن نارگیل خاص
نصف فنجان نمک دریایی تصفیه شده

طرز تهیه اسکراب بدن گشنیز و لیمو

گشنیز، آب لیمو و روغن نارگیل را در مخلوط‌ کن با هم میکس کنید تا ترکیب نرمی بدست آید. سپس در یک کاسه کوچک بریزید و به وسیله یک قاشق با نمک دریا مخلوط کنید.

طرز استفاده اسکراب بدن گشنیز و لیمو

ماسک حاصل را با حرکات دایره شکل به آرامی بر روی بازوها، پاها و بدن خود بمالید سپس با آب ولرم بشویید و در ادامه می‌توانید در صورت لزوم از صابون یا پاک کننده بدن استفاده کنید. در صورت باقی ماندن اسکراب می‌توانید آن را تا یک هفته در یخچال نگه دارید.

 

ماسک دوغ و گشنیز : مناسب برای پوست‌های خشک

اسیدهای لاکتیک طبیعی در محصولات لبنی مانند دوغ به زدودن سلول‌های مرده و همچنین نرمی و لطافت پوست کمک می‌کند. عسل نیز به مرطوب نگه داشتن پوست و گشنیز به تسکین و آرام شدن پوست کمک می‌کند.

مواد لازم برای ماسک دوغ و گشنیز

۱فنجان گشنیز تازه
2 فنجان دوغ
1 قاشق غذا‌خوری عسل

طرز تهیه ماسک دوغ و گشنیز

گشنیز، دوغ و عسل را در یک مخلوط کن به مدت ۲ تا ۳ دقیقه ترکیب کنید. سپس ترکیب حاصل را از صافی عبور دهید تا تکه های بزرگ گشنیز جدا شود.

طرز استفاده ماسک دوغ و گشنیز

می‌توانید تمام مخلوط حاصل را در وان آب گرم بریزید و یا آن را در قالب یخ مکعبی فریز کنید و در بین هر ۲ یا ۳ بار حمام از ۲ تکه از آن در وان بیاندازید و به مدت ۳۰ دقیقه در آن غوطه‌ور شوید.

 

 

 

منبع : seemorgh.com
409
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید