گیاه دارویی قارچ ریشی:

نام علمی: Ganoderma lucidum

خانواده: Ganodermataceae

نام رایج: Reishi یا Lingzhi

این گیاه که سالیان سال است در طب سنتی کشورهای آسیایی چون چین، ژاپن و کره کاربرد دارد، به عنوان انگل بر روی تنه درختان رشد می کند. خود قارچ و گاهی میسلیوم قارچ مورد استفاده قرار می گیرد. قارچی است مایل به قرمز ، سفت و بافت چوبی دارد .

این گیاه دارای بیش از 200 ماده موثره است. مهمترین ترکیبات موجود در این قارچ را polysaccharides, organic Germanium, Adenosine, Triterpenoid, و Ganoderic Essence تشکیل می دهند. این ترکیبات به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند . ترکیبات این گیاه سبب تولید Tumor Necrosis Factor و interferon شده که اثرات ضد توموری دارند.

از شناخته شده ترین اثرات درمانی این گیاه می توان به این موارد اشاره کرد:

کاهش قند خون و فشار خون ، افزایش وزن ، کاهش دردهای کبدی، ضد ویروس، صفراآور، محرک و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، ضد حساسیت ، ضد درد و التهاب و ضد تومور. این قارچ حاوی ترکیبی به نام Triterpenes است که در تنظیم و بهبود جریان خون موثر می باشد و در کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون نقش مهمی را بازی می کند.

کاربردهای ویژه درمانی این گیاه شامل: درمان عفونت های ویروسی، گنگ بودن، اختلالات خواب، سیروز و آسیب های کبدی، پائین آورنده آنزیم های کبدی و جلوگیری از کاهش وزن در اثر بیماری است.

عوارض جانبی: این دارو ممکن است سبب خون دماغ، حساسیت پوستی، اسهال ، تهوع و خشکی دهان شود. مصرف این قارچ برای افرادی که دچار عارضه انسداد مجاری صفرا هستند ، منع مصرف دارد.

منبع : سلامت دیجیتال
1702
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید