گیاه درمانی بیماری افسردگی

افسردگی یکی از رایج ترین مشکلات روان آدمی است که گاهی طیف وسیعی از مردم را مبتلا می کند و در جامعه ای که بر عکس بیماریهای جسمی، برای درمان بیماریهای روانی از مراجعه به روانپزشک خودداری می شود، استفاده از گیاهان دارویی گزینه مفیدی پنداشته می شود.

امروزه استفاده از گیاهان دارویی در درمان بسیاری از بیماری های روحی و جسمی تایید شده است. افسردگی نیز مستثنی نبوده و می توان حالات خفیف تا متوسط بیماری و علائم خاص آن را به کمک بعضی گیاهان درمان کرد.

 

مهم ترین علائم افسردگی عبارتند از:

  • غم بسیار شدید
  • از دست دادن انگیزه
  • خستگی هنگام بیدار شدن صبح
  • کاهش عملکرد جسمانی و فکری
  • مشکل در تمرکز
  • خواب ناآرام و آشفته
  • اضطراب پنهان
  • احساس بی ارزش بودن

 

زمانی که علائم افسردگی موقت و تک و به عنوان مثال در پی اتفاقی ناگوار در زندگی مانند فوت یکی از نزدیکان، طلاق و… بروز کند، امید به بهبود سریع تر بیماری با این روش وجود دارد. به نظر می رسد که درصورت مقتضی درمان کافی بوده و نیازی به مصرف داروهای شیمیایی نیست. همچنین می توان آن ها را در کنار درمان های دارویی به کار برد تا نتایج بهتری حاصل شود.

 

گیاهانی با خاصیت ضد افسردگی

بعضی گیاهان قابلیت درمان افسردگی و در کنار آن تاثیرات ضد اسپاسم عضلانی، هماهنگ کنندگی و ضد اضطراب را نیز دارند که شناخته شده ترین آن ها گل راعی یا گل چای است. این گیاه مورد مطالعه بسیاری از تحقیقات علمی بوده و با داروهای شیمیایی درمان افسردگی مقایسه شده است. گل چای حاوی مقادیر بالای محرک هاست که عملکرد آن مانع از غلبه سروتونین، دوپامین، نورآدرنالین وGABA (مهم ترین ناقل عصبی بازدارنده سیستم عصبی مرکزی) می شود. همچنین موجب سطح سلامت این ناقل های عصبی نیز خواهد شد. یکی دیگر از تاثیرات این گیاه افزایش مقدار ملاتونین؛ ناقل عصبی خواب است.

عوارض جانبی به ندرت ممکن است دیده شود اما به هر حال امکان آن وجود دارد که مشکلات گوارشی و حساسیت به نور خورشید از آن جمله اند. همچنین به تداخل دارویی نیز دقت داشته باشید و در صورت مصرف داروهای ضدانعقاد خون، بعضی قرص های ضد بارداری، داروهای ضد افسردگی و… حتما باید با پزشک مشورت کرد.

 

زعفران و اثر اعجاب آورش در درمان افسردگی

زعفران یکی از ارزشمند ترین گیاهان در همه جای دنیا شناخته شده است که حاوی کاروتنوئید ها ازجمله پروویتامین A است. زعفران خاصیت ضد افسردگی و همچنین تسکین درد و ضدالتهابی دارد. به علاوه در رفع مشکلات جنسی مربوط به افسردگی نیز تاثیر گذار است. البته نباید در مصرف افراط کرد زیرا مقدار خیلی زیاد خطرناک است. عوارض جانبی آن بسیار به ندرت ممکن است دیده شود و تنها در خانم های باردار به خاطر افزایش انقباضات رحمی بهتراست با احتیاط مصرف شود.

 

گیاهانی با خاصیت آرام بخشی

ژینسینگ گیاهی آرامش بخش است که برای مشکلات شناختی مرتبط با افسرگی بسیار مفید خواهد بود. روغن بابونه نیز بسیار آرام بخش و ضد استرس است و برای رفع شوک های عصبی تاثیرگذار است. می توان این روغن را روی پوست ماساژ داد و یا با کمی عسل میل کرد. گیاه ولیک یا خفچه در درمان حالات افسردگی مرتبط با یائسگی و مشکلات خواب مؤثر است. گل ساعتی و بادرنجبونه نیز برای اضطراب توصیه می شود. اگر صبح ها خیلی زود از خواب بیدار می شوید از زیرفون کمک بگیرید. این گیاه در مقدار کم نیز مفید بوده و برای هیچ کس حتی خانم های باردار نیز منع مصرف نداشته و به کودکان از سن ۶ سالگی به بعد نیز قابل مصرف است. همچنین برای اختلالات گوارشی مربوط به انجیر نیز مفید است.

چند توصیه مهم در مورد درمان افسردگی

روزانه ۵/ ۱ لیتر آب بنوشید. حتما هر قرص گیاهی را با یک لیوان آب میل کنید و بدانید که جوشانده ها ارجحیت دارند.

عناصر کمینه در درمان افسردگی مفید هستند. در درمان این بیماری مواد حاوی مس، طلا و نقره باید صبح ها و ۳ بار در هفته مصرف شوند. لیتیوم و منگنز باید شب ها دریافت شود.

روی در سنتز سروتونین ضروری است و باید شب ها مصرف شود. البته توجه داشته باشید که داروهای ضدافسردگی مقدار روی را کم می کنند.

تغذیه تاثیر قابل توجهی در درمان افسردگی دارد. مقدار اسیدهای چرب غیر اشباع چندتایی را در برنامه غذایی بیشتر کنید. انواع ماهی های چرب و دیگر محصولات دریایی، روغن کلزا و گردو منابع غنی این اسیدهای چرب هستند. مصرف شکلات را نیز به خاطر تاثیران عالی آن از قلم نیاندازید. ویتامین های گروه B وتریپتوفان ها را نیز حتما در برنامه غذایی داشته باشید.

 

منبع : hidoctor.ir
713
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید