یک قدم رو به جلو به سمت راز جاودانگی / این موجود آبزی هرگز نمی میرد

در داستان های قدیمی افرادی که در جستجوی راز جاودانگی تمام عمر خود را گذرانده و در انتها نیز مرده اند زیاد یافت می شوند.در دنیای حقیقی نیز اگرچه این خواسته کمی دور از انتظار به نظرمی رسد، اما با این وجود دانشمندان هنوز هم دست از آن برنداشته اند و در جستجوی آن تمامی تلا خودد را می کنند.
و حالا یک موجود آبزی بسیار کوچک دانشمندان را یک قدم به سمت جلو در این رشته از تحقیقات برده است.
یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که ” هیدرا ” جانور کوچک و آبزی که چیزی حدود یک سانتیمتر طول داشته و در آب‌های شیرین جهان سکونت دارد، هرگز پیر نمی‌ شود و اگر در شرایط ایده‌آل باشد، می‌تواند برای ” همیشه ” زنده بماند.در تحقیقات مشخص شده این موچود قادر است تا در شرایط ایده‌ آل بدون هیچ نشانه ‌ای از پیری یا افزایش مرگ و میر و کاهش باروری در سن بعد از بلوغ، که به صورت اجتناب ناپذیر برای همه گونه‌های چند سلولی اتفاق می‌افتد، زندگی کند.
دانشمندان معتقدند اگر شرایط زندگی برای این موجود ایده آل باشد، می تواند برای همیشه زنده بماند.

در نظر داشته باشید که راز جاودانگی و پیدا کردن راهکارهایی برای دست یافتن به آن در چهارچوب قوانین مشخصی عمل می کنند.مثلا در مورد انسان می توان کاری کرد که روند کهولت و پیری اعضا بدن به تاخیر بیفتند و از این رو انسان عمر بیشتری کند، اما این عوامل زمانی تاثیر گذارند که شرایط ایده آل باشند، یعنی زمانی که یک ماشین با سرعت ۲۰۰ کیلومتر به یک انسان برخورد کند نه این عوامل و نه هیچ عامل دیگری نمی تواند جلوی مرگ شخص را بگیرد!
ازاین رو است که ایده آل بودن شرایط برای زندگی ابدی این موجود ذکر می شود.

hydra2آنچه مشخص است دانشمندان آزمایش اصلی خود را برای اثبات این که هیدرا نیز مانند سایر موجودات دچار فرآیند پیری می‌شود انجام داده اند، اما خلاف تمامی این فرضیه‌ ها و داده‌ها اثبات شد.
اما همانطور که گفتیم شانس زنده ماندن هیدرا برای همیشه کم است، زیرا آنها در معرض خطرات حیات وحش ،شکارشدن، آلودگی و بیماری‌ها قرار دارند.

دانشمندان این تحقیق امیدوارند این کار سبب ایجاد جرقه ‌ای در ذهن دیگر دانشمندان برای بررسی عمیق‌تر این جاودانگی شود و بتواند کمک کند تا به کشف رمز و راز پیری در برخی موجودات پیری بپردازند.
گفتنی است دلیل پیر نشدن هیدرا این است که این موجود از سلول‌های بنیادی تشکیل شده است. قسمت عمده بدن هیدرا از سلول‌های بنیادی و بخش کمی از آن از سلول‌های کاملا” متمایز ساخته شده است. سلول‌های بنیادی این توانایی را دارند که به طور مستمر تقسیم شوند و به همین ترتیب بدن هیدرا به طور مداوم تجدید می‌شود.
سلول‌های متفاوت شاخکهای حساس و پا دائما توسط بدن تحت فشار قرار گرفته و جایگزین سلول‌های جدیدی می‌شوند که از ستون فقرات بدن می‌آیند.

منبع : سایت زوم تک
333
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید