10 اشتباه درباره ی مواد غذایی که شاید از آن بی خبرید

چگونه متوجه شویم سلامتی خود را در خطر قرار داده‌ایم؟ این ده اشتباه را بخوانید، شاید حتی متوجه آن‌ها نشده باشید. ببینید چگونه می‌توانید جلوی این اشتباهات را بگیرید.

  • بریدن خربزه بدون شستن آن

نکات بهداشتی نگهداری از مواد غذایی

شما یک خربزه یا طالبی عالی را روی تخته برش تمیز می‌گذارید و با یک چاقوی تمیز آن را می‌برید. اما با این کار ممکن است باکتری‌های سطح خربزه را روی تکه‌ای برده باشید که الآن در حال خوردن آن هستید. همه‌ی مواد خام می‌توانند در سطح خود باکتری‌های مضر داشته باشند.

راه‌حل: اول میوه را زیر آب سرد بشویید، قبل از بریدن، پوست کندن، پختن یا خوردن کاملاً میوه را بشویید. با استفاده از برس مخصوص یا مسواک روی پوست سخت میوه و سبزیجاتی مانند خربزه و خیار بکشید تا کاملاً تمیز شوند.

  • شلوغ بودن بیش‌ازحد یخچال

نکات بهداشتی نگهداری از مواد غذایی

یخچال شما یک محیط بسته است و نمی‌توانید هر چیزی را داخل آن قرار دهید. زمانی که هوای سرد نتواند درون یخچال درست گردش کند یخچال شما گرم شده و باکتری‌های زیادی به‌سرعت در آن تکثیر می‌یابند.

راه‌حل: دمای یخچال را 4 درجه‌ی سانتی‌گراد یا کمتر تنظیم کنید و اگر نشانگر دما ندارد یک ترمومتر نیز داخل آن قرار دهید، درنتیجه می‌توانید دما را مرتباً کنترل کنید. از شلوغ کردن یخچال خودداری کرده و اجازه دهید هوای سرد در آن گردش داشته باشد.

  • داشتن یک دستمال و ضدعفونی نکردن آن

نکات بهداشتی نگهداری از مواد غذایی

شما کابینت را تمیز می‌کنید و بعد ظرف‌هایتان را با همان دستمال خشک می‌کنید. سپس می‌گذارید همان دستمال با مقدار زیادی آب در دمای اتاق بماند تا دوباره برای نظافت به آن نیاز پیدا کنید. شما یک محیط پر از باکتری درست کرده‌اید.

راه‌حل: در ابتدا دو دستمال با رنگ‌های مختلف بردارید و یکی را برای خشک‌کردن ظروف و دیگری را برای نظافت سینک و کابینت‌ها بگذارید. بعلاوه ضدعفونی کردن دستمال‌ها را بخشی از کار روزانه‌ی خود قرار دهید.

  • شستن مرغ خام

نکات بهداشتی نگهداری از مواد غذایی

قبل از پختن مرغ خام آن را کاملاً زیر آب می‌شویید. حالا کابینت و سینک ظرف‌شویی شما پر از باکتری شده‌اند.

راه‌حل: مرغ را نشویید. هر چیزی که در زمان خرید مرغ روی آن مانده باشد روی گاز پخته می‌شود. اگر مرغ را بشویید، اهمیتی ندارد که چقدر شدت آب کم است، باکتری‌ها را پخش خواهید کرد.

  • نگهداری تخم‌مرغ‌ها در محفظه‌ی درب یخچال

نکات بهداشتی نگهداری از مواد غذایی

درب یخچال گرم‌ترین قسمت آن است و شما نمی‌توانید متوجه شوید تاریخ انقضای تخم‌مرغ‌ها گذشته است یا نه.  همچنین تخم‌مرغ‌ها درخطر آلوده شدن به باکتری‌ها قرار خواهند گرفت.

راه‌حل: تخم‌مرغ‌ها را در سردترین قسمت یخچال نگه‌دارید تا مانع رشد باکتری‌ها شوید. درب یخچال مکان مناسبی نیست زیرا در زمان باز و بسته شدن درب دمای آن نوسان می‌یابد.

  • فکر می‌کنید آب شفاف به معنای پختن مرغ است

نکات بهداشتی نگهداری از مواد غذایی

برای تست پخته بودن مرغ یک‌تکه از آن را می‌برید. اگر آب آن شفاف بود فرض می‌کنید که پخت آن تمام‌شده است. متأسفانه این کافی نیست و شما ممکن است مرغی که کامل نپخته است را با  باکتری‌های سالمونلا در آن بخورید.

راه‌حل: از یک دماسنج مخصوص غذا استفاده کرده و مرغ را تا زمانی که دمای آن به 164درجه‌ی سانتی‌گراد برسد بپزید. راه دیگری برای اطمینان از پخت کامل مرغ نیست.

  • ذوب کردن گوشت روی کابینت یا در آب گرم

نکات بهداشتی نگهداری از مواد غذایی

زمانی که یخ گوشت شما روی کابینت ذوب می‌شود لایه‌ی بیرونی تا دمایی گرم می‌شود که در آن باکتری‌ها به‌سرعت تکثیر می‌یابند درحالی‌که داخل آن هنوز یخ‌زده است. آب گرم انتخاب بهتری نیست.

راه‌حل: سه‌راه مطمئن برای یخ‌زدایی گوشت وجود دارد:

درون یخچال. شاید حدود یک روز زمان ببرید  تا یک‌تکه‌ی کوچک گوشت مانند سینه‌ی مرغ بدون استخوان یخ‌زدایی شود.

مرغ را در یک کیسه‌ی بدن سوراخ قرار داده و آن را در آب سرد شیر غوطه‌ور کنید. هر سی دقیقه آب را عوض کنید تا یخ مرغ کاملاً باز شود. سپس فوراً آن را بپزید.

ماکروویو. پس از یخ‌زدایی گوشت در ماکروویو آن را بلافاصله بپزید.

  • قضاوت درباره‌ی غذای مانده از روی مزه، رنگ یا بو

نکات بهداشتی نگهداری از مواد غذایی

باقی‌مانده‌ی غذای شما شش روز در یخچال مانده است اما هنوز هم خوب به نظر می‌رسد بنابراین به‌جای شام آن را می‌خورید. متأسفانه برخی انواع باکتری که سبب مسمومیت غذایی می‌شوند روی بو، مزه یا ظاهر غذا اثری ندارند.

راه‌حل: نهایتاً مواد غذایی مانده را سه یا چهار روز یخ‌زده یا نزده نگه‌دارید حتی کمی از غذای آلوده می‌تواند شما را مریض کند.

  • نشستن دست‌ها قبل از شستن میوه‌ها

نکات بهداشتی نگهداری از مواد غذایی

گوجه و کاهو را از یخچال برمی‌دارید و آن‌ها را زیر آب می‌شویید. اما اگر قبل از آن دست‌هایتان را نشسته باشید تنها باکتری‌ها را به میوه‌ها منتقل می‌کنید.

راه‌حل: قبل از آماده کردن یا خوردن غذا دست‌های خود را با آب گرم و صابون بشویید و بگذارید برای بیست ثانیه آب روی دست‌های شما بریزد. حتماً مچ و پشت دست‌ها، بین انگشتان و زیر ناخن‌ها را خوب تمیز کنید.  شستن دست‌ها یک گام مهم برای پیشگیری از مسمومیت غذایی است.

  • استفاده از یک انبر برای گوشت خام و پخته

نکات بهداشتی نگهداری از مواد غذایی

برای جابجا کردن گوشت خام از ظرف به سرخ‌کن از یک انبر استفاده می‌کنید. زمانی که غذا پخت از همان انبر استفاده کرده و گوشت پخته را به یک ظرف تمیز منتقل می‌کنید. انبر آلوده‌ی شما باکتری‌ها را به گوشت پخته منتقل کرده است.

راه‌حل: برای قرار دادن گوشت، غذاهای دریایی یا مرغ خام در فر و درآوردن غذای پخته‌شده از انبرهای جداگانه استفاده کنید. اگر تنها یک انبر دارید قبل از استفاده‌ی مجدد آن را کاملاً با آب گرم و صابون بشویید.

منبع : wiki.5040.ir
698
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید