10 رایحه را به خاطر بسپارید

 حس بویایی، می تواند گذشته ها را برای انسان زنده کند.بوی گل خاطرات کودکی و بوی شیرینی تازه، خاطرات آشپز خانه گرم و صمیمی مادر بزرگ را برای فرد زنده می کند.به گفته محققان  این تنها یک نوستالژی نیست بلکه محققان دریافته اند که حافظه و احساسات قوی با هم ارتباط دارد زیرا واکنش بویایی، با آن قسمت از مغز که مربوط به عاطفه است، ارتباط دارد. اما حس بویایی تنها برای حافظه مفید نیست بلکه برای ذهن و بدن نیز مفید است.حس بویایی می تواند به سلامت جسمی، روحی و روانی کمک کند.

 در ادامه به 10 رایحه مفید در این زمینه اشاره می کنیم.
1-سیب
نتایج مطالعات اخیرنشان می دهد که بوی سیب سبز علایم بیماری میگرن را کاهش می دهد. نتایج بررسی ها در گذشته نیز نشان داده بود که این بو در کاهش استرس و اضطراب موثر است.
2-وانیل
بوی وانیل نشاط و آرامش ایجاد می کند.
3-چمن تازه زده شده
پژوهشگران دریافته اند مواد شیمیایی که از علف تازه آزاد می شود، باعث احساس آرامش می شود . نتایج مطالعات دیگر نشان می دهد که این بو از افت قدرت ذهنی در پیری جلوگیری می کند.
4-مرکبات
اگر چه اغلب برای بالا بردن انرژی و تمرکز به خوردن قهوه روی می آوریم اما واقعیت امر این است که مرکبات به همان اندازه موثر است.علاوه بر آن سرشار از ویتامین C نیز است.
5-استوقودوس
مردم برای آرام کردن ذهن و بدن از این رایحه استفاده می کنند.در تحقیقات اخیر مشخص شد استوقودوس به درمان بی خوابی و برطرف کردن برخی اختلالات خواب کمک می کند.این رایحه برای از بین بردن حالت افسردگی نیز مفید است.
6-کاج
نتایج مطالعه ای که در ژاپن انجام شده است نشان می دهد بوی درختان کاج به طور چشمگیری حالت اضطراب را کاهش می دهد.
7-دارچین
دارچین علاوه بر ایجاد بوی گرم و صمیمی، قدرت مغز را نیزتقویت می کند.به گفته محققان آمریکایی، بوی دارچین با واکنش بصری ،قدرت توجه و حافظه ارتباط دارد.
8-یاس
بوی یاس تازه، علاوه بر ایجاد بوی شیرین در فضا باعث افزایش هوشیاری و آرامش نیز می شود. از بوی این گل برای کنترل کردن افسردگی استفاده می شود.
9-نعناع
آرام کننده دل پیچه و خوش بو کننده بوی دهان است .پژوهشگران بوی نعناع را در افزایش انگیزه، انرژی و تمرکز کلی موثر می دانند. در روزهایی که نیاز به تمرکز بیشتری دارید کمی نعناع با خود به همراه داشته باشید.
10-روغن زیتون
روغن زیتون ،روغنی سالم است که باید به برنامه غذایی اضافه کرد.علاوه بر آن نتایج تحقیقات نشان داده است که صرفاً استشمام کردن آن اشتها را کاهش می دهد و این امر یعنی مصرف کمتر کالری.به طور کلی مصرف یا استشمام کردن این روغن احساس سیری ایجاد می کند.

منبع : روزنامه خراسان
432
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید