10 فرمان واریس

1- وقتی می نشینید، پاهایتان را روی هم نیندازید
روی صندلی، صاف و راست بنشینید و پاهایتان را روی هم نیندازید. همان قدر که نشستن درست و مناسب، گردش خود را در پاها بهبود می بخشد، انداختن پاها روی هم، جریان خون را در پاها مختل می کند.
2- شلوار و دامن تنگ نپوشید
برای بهبود جریان خون به قسمت های پایینی بدن، از پوشیدن لباس تنگ در قسمت پاها و کمر خودداری کنید. لباس های کمی گشاد و راحت بپوشید.
3- کفش راحت با پاشنه متوسط به پا کنید
کفش راحت، با پاشنه متوسط و اندازه پای خود بپوشید و از پوشیدن کفش های پاشنه بلند، تنگ و نامناسب خودداری کنید.

4- هنگام استراحت پاهایتان را بالا ببرید
اگر مدت طولانی ای ایستاده اید، طی روز یا بعد از اتمام کار خود، پاهایتان را بالا نگه دارید تا گردش خون در پاها بهبود پیدا کند و پاها استراحت کنند. حتی زمان خواب می توانید کمی پاهایتان را بالاتر بگذارید. برداشتن فشار از روی پاها، از تجمع خون در سیاهرگ ها جلوگیری کند.
5- گاهی به واریس خود نگاه کنید!
اگرچه سیاهرگ های واریسی به طور کلی مشکل خطرناکی نیستند، ولی می توانند نشان دهنده یک بیماری جدی و خطرناک باشند، بنابراین اگر می بینید وضعیت سیاهرگ های واریسی در شما روز به روز بدتر می شود، حتما به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت سلامت شما را بررسی کند.
6- ماساژدرمانی و خود درمانی نکنید
نباید برای از بین بردن رگ های واریسی از توصیه های غیرعلمی مانند درمان با دست، مثل ماساژ پا استفاده کرد. ماساژ یا لرزاندن پا خطرناک است و باعث ایجاد آمبولی (لخته خون متحرک) در رگ ها می شود که می تواند حرکت کند و با قرار گرفتن در رگ های قلب باعث انسداد آن و سکته قلبی یا در رگ های مغز باعث سکته مغزی یا در رگ های ریه، باعث انفارکتوس ریوی شود که همه آنها کشنده هستند.

7- ورزش کنید
پیاده روی و دویدن آرام، جریان خون را در پاها بهبود می دهد و جریان خون مناسب، از پیشرفت و بدتر شدن سیاهرگ های واریسی جلوگیری می کند. همچنین روزش منظم، فشار خون بالا را کاهش می دهد و سیستم گردش خون کل بدن را تقویت می کند.
8- وزنتان را کنترل کنید
وقتی دچار اضافه وزن می شویم، فشار زیادی به پاها و سیستم گردش خون بدنمان وارد می شود، بنابراین رسیدن به وزن مناسب، خطر ابتلا به سیاهرگ های واریسی را در خیلی موارد کاهش می دهد. یک برنامه غذایی سالم و مناسب داشته باشید و از مصرف غذاهای پرکالری و با ارزش غذایی کم خودداری کنید.
9- سیگار نکشید
گذشته از اینکه کشیدن سیگار خطرات زیادی برای سلامت دارد چون بالا رفتن فشار خون در اثر مصرف سیگار، امری ثابت شده است. مصرف سیگار در ایجاد سیاه رگ های واریسی موثر است.
10- در انتخاب روش پیشگیری از بارداری دقت کنید
هر چند این موضوع کاملا ثابت نشده اما مصرف طولانی مدت قرص های ضدبارداری با استروژن بالا، خطر ابتلا به واریس پا را به دلیل تغییر در عملکرد دریچه های مختلف و سیستم گردش خون می افزاید، بنابراین اگر واریس در خانواده شما موروثی است و می خواهید برای مدت طولانی از قرص های ضدبارداری استفاده کنید با پزشک متخصص مشورت کنید تا داروی دیگری برای شما بنویسد یا سایر روش های جلوگیری از بارداری را برای شما بیان کند تا از آنها استفاده کنید.

منبع : هفته نامه سلامت
488
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید