10 نمونه طراحی عجیب و جالب برای کتابخانه یا قفسه کتاب

کتابخانه یا قفسه کتاب بخشی از اثاثیه مبلمان خانه به حساب می آید که برای دخیره سازی و نمایش کتاب ها به کار گرفته می شود. وقتی که در مورد قفسه کتابها صحبت می شود معمولا یک فرم معمولی مستطیلی به ذهن تان می آید که به دیوار وصل شده و کتابها داخل آن قرار داده شده است. و یا شاید هم با درهای شیشه ای فضای ان بسته شده باشد. طراحانی که چنین شاهکارهای زیبایی را خلق کرده اند باید مطمئن شوند که این مدل ها در اتاق مورد نظر جای می گیرد و آیا قدرت تحمل وزن کتاب ها را دارد و در نهایت از نظر ظاهری نیزجذاب باشد.
خانه شما همیشه نشان دهنده و بازگو کننده شخصیت شماست.  همه ما سلایق متفاوتی داریم و از نظر ما  برخی از دکورها نسبت به دیگران جالب تر است. ما سعی می کنیم چیزهایی پیدا کنیم که الهام بخشتان باشد و بهتان ایده بدهد تا خانه تان را مکان بهتری برای زندگی کردن کنید.  مجموعه کتاب های شما نیز شخصیتتان را نشان می دهد. پس چرا طبقه های کتاب را با توجه به سلیقه و شخصیت خود طراحی نکنید؟ امروز خواسته ایم مجموعه ای از بهترین قفسه های کتاب را برایتان گرداوری کنیم. امیدواریم طراحی این کتابخانه های مبتکرانه برای طراحی کتابخانه شخصی خود بهتان ایده بدهد.  در اینجا ده مدل از بهترین، قفسه های کتاب خیلی خاص، جذاب و غیر عادی را خواهید دید.

1- قفسه T
قفسه T (یا قفسه مثلث) کار طراحی به نام Jaewon Cho از قطعات کوچک تر درست شده است، که می تواند به شکل های مختلف درست شود و استفاده های متفاوتی از آن کرد.

2- کتابخانه درختی اثر Syrtariotis
کتاب درختی اثر Syrtariotis که از روی یک کتاب داستان طراحی شده است؛ ساقه هایی درخت به جای طبقه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

3- کتابخانه به سبک مراکشی
این کتابخانه از اجزا کاملا هم اندازه درست شده که داخل هم قفل می شوند ونیازی به ابزار اضافی برای اتصال نیست. اجزا کتابخانه به آسانی سر هم شده و در عین حال بسیار محکم بوده و قدرت کافی برای حمل وزن بالا را داراست. این کتابخانه هم یک اثر هنری عالی و هم مکانی فوق العاده برای ذخیره کتابهاست.

4- قفسه کتاب شاخه شاخه
برای طراجی قفسه کتاب با نام شاخه ای کار طراح FAKTURA از شاخه های درختان الهام گرفته شده . به خوبی قدرت جاذبه و طراحی فکورانه با هم ترکیب شده اند تا یک روش جذاب و با استقامت برای جای دادن کتاب ها شکل بگیرد. این قفسه از جنس فولاد  سیاه روکش شده نیازی به نگهدارنده برای تحمل وزن کتاب ها ندارد.

5- کتابخانه به شکل غار
این کتابخانه غاری شکل بهتان اجازه می دهد با کتاب ها حس بگیرید. یک کتاب بردارید، بالا بروید و دنیا را فراموش کنید. به غیر از مفهوم و طرز فکری که پشت این ایده پنهان است، با یک ایده ساده یک کتابخانه ساده تبدیل به مکانی برای نشستن و مطالعه شده است.

6- قفسه کتاب Konnex Slot-in

7- کتابخانه دایره ای چرخان
کتابخانه دایره ای با کتابهایی در حال چرخش را David Garcia طراحی کرده است.

8- طبقه ها به شکل حروف
چه کسی بدش می آید در اتاق نشیمن روی نشیمنگاهی بنشیند که با حروف sofa درست شده باشد! با این روش کارآیی مبلمان خانه در ظاهرشان نیز نشان داده می شود. مگر اینکه مهمانان شما زبان انگلیسی بلد نباشند؛ در این صورت باید برایشان ترجمه کنید!

9- درخت معرفت
Jordi Milà  طراح اسپانیایی قفسه کتاب درخت معرفت را طراحی کرده است. او در مورد طرحش می گوید: درخت معرفت برای کسانی است که به کتاب ها به عنوان منبعی از دانش و احساسات نگاه می کنند نه به عنوان اجناسی تزئینی. فرم سیال و ارگانیک ان از رشد گیاهان الهام گرفته شده است. کتاب ها هم که میوه های دانش هستند با قفسه هایی که روکش چرم دارند محافظت می شوند.

10- ایستگاه کار K
شکل منحنی تاشو فضایی به عنوان میز و قفسه خلق کرده است که مثل یک دفترکاری عمل می کند. ایستگاه کار K می تواند به شکل های مختلف سرهم بندی شود و به راحتی حمل و جابجا می شود.

منبع : ileev.com
830
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید