10 واقعیت اساسی درباره بیماری سرطان

سرطان همه را از پیر و جوان گرفته تا فقیر، غنی، مرد و زن و کودک تحت تاثیر قرار می دهد و این نشان دهنده بار فوق العاده ای است که این بیماری بر بیماران، خانواده ها و جوامع تحمیل می کند. سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر در جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه است.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که بسیاری از این مرگ ها قابل اجتناب است. بیش از 30 درصد از سرطان ها با سبک زندگی سالم، و با ایمن سازی در برابر برخی عفونت ها قابل پیشگیری است. دیگر سرطان ها نیز اگر به موقع تشخیص داده شوند و درمان آنها آغاز گردد، تا حدود زیادی قابل پیشگیری هستند. حتی در مراحل آخر بیماری، درد و رنج بیماران را می توان با مراقبت های تسکینی خوب کاهش داد.
با این اوصاف سازمان جهانی بهداشت اقدام به انتشار 10 واقعیت اساسی درباره بیماری سرطان کرده است:
واقعیت 1: بیش از 100 نوع سرطان وجود دارد که می تواند هر بخشی از بدن را تحت تاثیر قرار دهد.
واقعیت 2: در سال 2008، 7.6 میلیون نفر در اثر سرطان جان خود را از دست دادند. در این سال سرطان عامل 13 درصد مرگ و میرها در دنیا بود.
واقعیت 3: حدود 70 درصد تمام مرگ و میرهای ناشی از سرطان در کشورهای کم درآمد و یا با درآمد متوسط رخ می دهد.
واقعیت 4: در سراسر جهان، 5 نوع رایج سرطان از قبیل سرطان ریه، کبد، روده بزرگ و مری و پروستات مردان را گرفتار خود می کند.
واقعیت 5: در سراسر جهان، 5 نوع رایج سرطان از قبیل سرطان سینه، ریه، معده، روده بزرگ و گردن رحم زنان را مبتلا می کند. در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، سرطان گردن رحم شایع ترین نوع سرطان در میان زنان است.
واقعیت 6: مصرف دخانیات یکی از بزرگترین علت های قابل پیشگیری سرطان در جهان است که باعث 22 درصد مرگ های ناشی از سرطان می شود.
واقعیت 7: یک پنجم کل سرطان ها در جهان ناشی از یک عفونت مزمن مثل ویروس پاپیلومای انسانی است که باعث ابتلا به سرطان گردن رحم و سرطان کبد می شود.
واقعیت 8: سرطان های سینه، گردن رحم و روده بزرگ اگر زود تشخیص داده شوند، قابل درمانند.
واقعیت 9: تمام بیماران نیازمند تسکین دردهای ناشی از سرطان، با دانش فعلی می توانند از مراقبت های تسکینی و روش های کنترل درد استفاده کنند.
واقعیت 10: بیش از 30 درصد سرطان ها با داشتن یک رژیم غذایی مناسب، عدم استعمال دخانیات و فعالیت فیزیکی بعلاوه اجتناب از الکل قابل پیشگیری است.

منبع : آوای سلامت
474
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید