10 واقعیت اساسی درباره دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 شایع ترین نوع دیابت است و عوارض آن می تواند بسیاری از ارگان ها از جمله قلب، کلیه، مغز، و چشم ها را تحت تاثیر قرار دهد. خبر خوب این است که بسیاری از مردم می توانند با اتخاذ شیوه زندگی سالم با این بیماری یک زندگی طولانی را داشته باشند.
در اینجا 10 واقعیت اساسی درباره دیابت نوع 2 معرفی شده است؛ واقعیت هایی که به فرد بیمار کمک می کند تصمیمات درستی را در مورد نحوه زندگی با این بیماری بگیرد و سالم زندگی کند.
بیش از 23 میلیون نفر در ایالات متحده به دیابت مبتلا هستند که از این تعداد 90 تا 95 درصد افراد دیابت نوع دو دارند و این آمار موسسه ملی دیابت ایالات متحده است.
اگر شما 45 ساله یا مسن تر هستید، باید از نظر ابتلا به این بیماری تحت غربالگری قرار بگیرید و این توصیه انجمن دیابت آمریکا است. افرادی که اضافه وزن دارند و عوامل خطر دیگری از جمله موارد زیر دارند، باید هر چه زودتر تحت غربالگری قرار گیرند:
داشتن پدر و مادر یا خواهر و برادر مبتلا به دیابت
کم تحرکی
داشتن فشار خون بالا
داشتن سطوح غیر طبیعی کلسترول یعنی اچ دی ال پایین و تری گلیسیرید بالا
داشتن سابقه بیماری های قلبی
داشتن سندرم تخمدان پلی کیستیک
اگر شما دیابت دارید، محدوده قند خون خود را باید هر روز چک کنید. محدوده هدف قند خون را پزشک تان برای شما تعریف می کند.
رژیم غذایی در مبتلایان به دیابت محدود است. یک برنامه غذایی مشخص به مدیریت علائم این بیماری کمک می کند. یک رژیم غذایی سالم و متعادل شامل سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، لبنیات کم چرب، چربی های سالم، گوشت بدون چربی یا جایگزین های گوشت توصیه می شود.
از دست دادن وزن سلامت بیمار را بهبود می بخشد. کاهش وزن توانایی بدن را برای پردازش گلوکز و استفاده از انسولین بیشتر می کند. تحقیقات نشان داده افراد دارای اضافه وزنی که وزن از دست می دهند می توانند ابتلا به دیابت نوع دو را مهار کرده و یا آن را به تاخیر بیندازند.
بهداشت دهان و دندان در مبتلایان به دیابت مهم است. دیابت خطر ابتلا به مشکلات دهان و دندان مانند خشکی دهان، برفک، بیماری های پریودنتال را افزایش می دهد. بیماری لثه می تواند کنترل قند خون را حتی مشکل تر کند. مطمئن باشید که بهداشت دهان و دندان شما با رعایت مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور روزانه و معاینات منظم پزشکی حفظ می شود.
دیابت خطر ابتلا به مشکلات چشمی را افزاش می دهد. 40 تا 45 درصد افراد مبتلا به دیابت دچار رتینوپاتی دیابتی می شوند. یعنی یک بیماری چشمی که منجر به آسیب به رگ های خونی شبکیه می شود. رتینوپاتی دیابتی علت اصلی نابینایی در ایالات متحده است ضمن این که کاتاراکت و گلوکوم سایر عوارض مرتبط با دیابت هستند.
سلامت قلب بیماران مبتلا به دیابت نگرانی عمده دیگری است. سطح قند خون بالا منجر به آسیب به اعصاب و عروق خونی در طول زمان می شود. ایجاد پلاک در شریان ها محصول دیگر سطح گلوکز بالا است. این عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. حمله قلبی و سکته مغزی از علل اصلی مرگ در افراد مبتلا به دیابت است.
دیابت علت اصلی نارسایی کلیه است. حتی زمانی که دیابت تحت کنترل است، خطر ابتلا به نارسایی مزمن کلیه وجود دارد. هر سال در آمریکا قریب به 100 هزار نفر دچار نارسایی مزمن کلیه می شوند که 44 درصد این موارد به خاطر دیابت است.
به تمام بیماران مبتلا به دیابت 2 توصیه می شود که تحت مراقبت های پزشک مراقبت های اولیه، متخصص غدد، متخصص دندان پزشکی و چشم پزشکی به علاوه نفرولوژیست ها باشند.
اگر شما به تازگی مبتلا به دیابت نوع 2 شده اید، بدانید که تنها نیستید، میلیون ها نفر با موفقیت توانسته اند این بیماری را کنترل کنند و زندگی پر جنب و جوش و سالی را پیش رو داشته باشند.

منبع : آوای سلامت
398
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید