5 پیشنهاد برای مراقبت از چشم ها

برای یک لحظه تصور کنید که دیگر نمی توانید خانواده خود را ببینید یا راه خود را به آشپزخانه پیدا کنید؛ چه احساسی پیدا می کنید؟ برای مراقبت از چشم کارهای زیادی را می توان انجام داد از جمله داشتن یک برنامه غذایی متعادل که می تواند با پیرچشمی مقابله کند.

پیرچشمی علت اصلی نابینایی در افراد سالمند است. اما راهکارهای مهم برای پیشگیری از بروز این عارضه به نقل از نیوزویک به قرار زیر است.
بو کردن لوازم آرایش چشم
باکتری های موجود در ریمل و دیگر لوازم آرایش چشم می تواند باعث عفونت چشم شود. متخصصان توصیه می کنند که لوازم آرایشی هر 3 ماه دور انداخته شود. بهتر است قبل از استفاده از این لوازم، آن ها را بو کنید. لوازم آرایشی همانند مواد غذایی در صورت فاسد شدن بوی ماهی مانده را می دهد.
برای تشخیص گلوکوم به پزشک مراجعه کنید
گلوکوم که علت عمده نابینایی در پیری است، به علت تراکم و افزایش فشار داخل چشم رخ می دهد که تشخیص به موقع آن می تواند شما را از خطر نابینایی نجات دهد زیرا قطره چشم می تواند مانع از آسیب دیدگی اعصاب بینایی شود. انجمن بین المللی گلوکوم معاینه حداقل هر 2 سال را به افراد بالای 40 سال و در افرادی که در خانواده شان سابقه این بیماری وجود دارد، معاینه به فاصله کمتر را توصیه می کند.
از عینک محافظتی استفاده شود
توصیه می شود هنگام شنا برای محافظت از چشم از عینک شنا استفاده شود؛ همچنین از آن‌جا که وارد شدن خاک، تراشه چوب و ذرات ریز به چشم، خطر خراشیدگی قرنیه را در پی دارد، بهتر است از عینک استفاده شود.
متخصصان چشم تخمین می زنند که با استفاده از عینک محافظ هنگام کار می توان از 90درصد آسیب های چشمی جلوگیری کرد. بنابراین هنگام کار با چشم و حتی باغبانی از عینک های مخصوص استفاده کنید.
40 دقیقه پیاده روی کنید
اگر دچار گلوکوم هستید یا این که در معرض خطر این بیماری قرار دارید توصیه می شود با اتخاذ شیوه سالم زندگی علایم بیماری را کاهش دهید.
نتایج بررسی ها طی 20سال اخیر نشان می دهد افراد مبتلا به گلوکوم که هفته ای 4 بار به مدت 40دقیقه پیاده روی داشتند، با کاهش فشار داخل چشم روبه رو بودند.
کودکان را برای بازی به بیرون از منزل ببرید
شیوه زندگی بسیاری از خانواده ها تاثیر منفی روی بینایی کودکان می گذارد.
کودکان را برای بازی کردن به بیرون از منزل ببرید تا با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، احتمال نزدیک بینی در آنها کاهش یابد.
اما نکاتی که باید بدانید
هرگز از دستمال کاغذی برای تمیز کردن عینک استفاده نکنید. کاغذ باعث ایجاد خراش روی شیشه می شود. از پارچه نرم استفاده کنید.
* عینک آفتابی ضد تابش استفاده کنید. هرچند که باعث می شود صفحه تلفن همراه، رایانه و… را به وضوح نبینید.
* پس از ریختن قطره چشم توسط پزشک برای گشاد شدن مردمک و انجام معاینه، 2 تا 3 ساعت طول می کشد تا مردمک به حالت طبیعی برگردد.
* از عینک دودی که پوشش کامل از تمام جهات دارد استفاده کنید.
* هر نوع قطره چشمی را در یخچال قرار دهید تا کمتر سوزش ایجاد کند.
* خواندن در نور کم باعث آسیب دیدن چشم نمی شود اما شاید باعث سردرد شود.
* قبل از خواب، لنزها را از چشم دربیاورید.
* التهاب ملتحمه همیشه خوش خیم نیست و بسیاری از بیماران به نور حساسیت پیدا می کنند و حتی بینایی خود را از دست می دهند.
* برخی بیماری های چشم که منجر به نابینایی می شود دارای علایم خطر کمی است. معاینه سالانه تنها راه تشخیص به موقع است.
* در صورت استفاده از لنز، نوعی از لنز را خریداری کنید که مانع عبور از اشعه ماورای بنفش می شود.

 

منبع : روزنامه خراسان
1191
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید