5 گره محکم روی طناب رابطه

می‌ترسید رابطه‌تان سست شود و دوستی‌های گذشته را از دست بدهید؟ نمی‌دانید چطور پیش بروید و حس می‌کنید عمق رابطه‌هایتان کم شده است. نکند این روزها با خودتان هم قهر می‌کنید؟ از خود ناامید نشوید. بیایید کمی دقیق‌تر به برنامه‌های زندگی خود نگاه کنید. شاید بتوانید راه‌هایی پیش بگیرید که روی طناب نازک شده رابطه خود چند گره محکم بزنید تا از استحکام آن مطمئن شوید.

گره اول: سلام دوست من

نگاهی به صفحات اجتماعی مجازی خود بیندازید، با چه کسانی رابطه خوبی داشته‌اید که فراموش‌شان کرده‌اید. به فهرست شماره تلفن‌هایتان نگاه کنید، به چند نفر مدت‌هاست زنگ نزده‌اید؟

سراغی از آلبوم خود بگیرید. چه کسانی را مدت‌هاست که ندیده‌اید. فهرست خود را آماده کنید و با خود قرار بگذارید که هر روز به یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود که سراغش را نگرفته‌اید زنگ بزنید یا حتی با او قرار بگذارید.

توصیه نمی‌کنیم هر روز خود را آن‌قدر شلوغ کنید که وقت سرخاراندان نداشته باشید و یک منشی برای تنظیم قرار ملاقات‌هایتان استخدام کنید. تعادل را نگه دارید و از هر یک از راه‌های ارتباطی که می‌توانید و در برنامه روزانه و مدیریت زمان شما می‌گنجد هر روز ارتباط خود را با یکی از دوستان برقرار کنید. این کار شما را به‌زودی در دایره‌ای انرژی‌بخش از دوستان قرار می‌دهد و یک پله شما را در ارتباطات میان فردی و خانوادگی جلو می‌برد.

گره دوم: ممنون دوست من

خیلی ا‌ز ما عادت نکرده‌ایم برای کارهای کوچک و بزرگی که برایمان می‌کنند تشکر کنیم. آن‌قدر این کار را ادامه می‌دهیم که فکر می‌کنیم خدمت به ما وظیفه دیگران است و دیگران را از خود ناامید و دلسرد می‌سازیم. بی‌تعارف بگویم اگر کسی برای شما کاری می‌کند کمترین توقع او این است که کارش دیده شود و تنها راه اطمینان یافتن از این‌که کارش موثر بوده و به چشم شما آمده این است که ببیند شما ممنون هستید. پس به دیگران نشان دهید که کارشان چقدر برایتان مهم است.

بیایید از همین امروز شروع کنید وهر روز برای یکی از کسانی که کاری برایتان انجام داده است یک یادداشت تشکر بفرستید. شاید بتوانید یک هدیه کوچک یا یک شاخه گل هم به آن اضافه کنید. اما اگر نشد باز هم مهم نیست. تنها این مهم است که دوستانتان بدانند برای شما مفیدو موثر بوده‌‌ و وقتشان را تلف نکرده‌اند.

گره سوم: خودخواهی به موقع

محبوبه از یک روز عادی‌اش برایم حرف می‌زد: صبح از خواب بلند می‌شوم، دوش می‌گیرم، نماز می‌خوانم، چای می‌گذارم و صبحانه را آماده می‌کنم، غذای خودم، بچه‌ام، همسرم را در ظرف غذا می‌گذارم و در کیف‌ها قرار می‌دهم، صبحانه می‌خوریم، ظرف‌ها را می‌شویم و با همسرم خدا‌حافظی می‌کنم و تا منتظر آمدن سرویس بچه شوم غذای شب را در آرام‌پز بار می‌کنم.

بچه را که به سرویس سپردم به اداره می‌روم، کار می‌کنم، بعد از هشت ساعت بر‌می‌گردم، بچه را سر راه از خانه مادرم برمی‌دارم و به خانه می‌روم. غذا پختن را کامل می‌کنم، خانه را مرتب می‌کنم، به مشق‌های بچه می‌رسم، یکی دو ساعت مطالعه می‌کنم، تماس‌های ضروری را می‌گیرم و دیگر شب شده و همسرم برگشته و از او پذیرایی می‌کنم و شام می‌خوریم. سفره را جمع می‌کنم و ظرف‌ها را می‌شویم و همه چیز را مرتب می‌کنم و می‌خوابیم. و هر روز همین‌طور است غیر از روزهای تعطیل که یا مهمانی می‌رویم یا مهمان می‌آید و اغلب تمام روز صرف نظافت کلی خانه می‌شود.

از او می‌پرسم پس کی به خودت می‌رسی؟ فکری می‌کند و می‌گوید: تقریبا هیچ‌وقت.

این تلاش بی‌وقفه می‌تواند شما را فرسوده کند. هرکس به زمانی احتیاج دارد که از خودش مراقبت کند و خودش را دوست بدارد. زمانی را باید صرف هنر، کارهای شخصی یا استراحت کرد. فراموش نکنیم در زمان 24 ساعته زندگی وقتی را هم باید فقط به خودمان اختصاص دهیم.

سعی کنید خودتان را در اولین اولویت‌ها قرار دهید. البته این کار برای مادران سخت است، اما باید تمرین کنید.

شرط اول رابطه بهتر این است که با خودتان رابطه بهتری داشته باشید. سعی کنید از این که هستید بهتر باشید، ورزش، مطالعه، وقت گذراندن با دوستان و حتی گاهی پرسه‌زدن در بازار می‌تواند خیلی خوشایند باشد. گاهی هم برای دل خودتان وقت بگذرانید وگرنه کم‌کم از دیگران هم بیزار می‌شوید.

گره چهارم: اول گوش را باز کنید، بعد دهان

چند وقت پیش با خانمی صحبت می‌کردم که همیشه اول حرف می‌زد و بعد بسیار در مورد حرفی که زده است فکر می‌کرد و خیلی احساس پشیمانی به او دست می‌داد. به او پیشنهاد کردم روند کارهایش را برعکس کند؛ یعنی اول خوب فکر کند و بعد حرف بزند. این کار سبب می‌شود پشیمان نشوید و ارتباطات خود را از دست ندهید. درست است که بداهه‌گویی و حاضر جوابی شما را می‌تواند دقیق و ظریف و باهوش جلوه دهد، اما اگر سخنی نسنجیده بگویید به همان میزان شما را سطحی و غیر‌قابل اعتماد نشان می‌دهد. بنا‌براین بهتر است عادی جلوه کنید تا این‌که سطحی به نظر برسید. مردم به کسانی که کمتر حرف می‌زنند بیشتر اعتبار می‌دهند تا کسانی که زیاد و بی‌مایه سخن می‌گویند. پس قبل از این‌که در پاسخ دیگران سخنی را بر زبان برانید بیشتر فکر کنید. سعی کنید زمان پاسخگویی خود را افزایش دهید و عمق گوش دادن خود را بیشتر کنید. این کار هم به حاضر جوابی شما کمک خواهد کرد و هم به سنجیده سخن گفتن‌تان. فراموش نکنید وقتی بلافاصله جواب می‌دهید به نظر می‌رسد حرف طرف مقابل را حتی درست گوش نکرده‌اید.

گره پنجم: امروز روز من نیست

زمان‌هایی هست که روی فرم نیستیم و نمی‌توانیم مثل همیشه کار کنیم، حرف بزنیم و با دیگران در تعامل باشیم. چه اصراری وجود دارد که همیشه در یک سطح رابطه برقرار کنیم؟

وقتی احساس خوبی ندارید مجبور نیستید به عروسی یا مهمانی بروید یا مهمان دعوت کنید. خیلی صادقانه از این‌که نمی‌توانید در مجلسی حضور داشته باشید عذر بخواهید و قرار نگذارید و به طرف مقابلتان بگویید که امروز سر حال نیستم و دوست دارم وقتی پر‌انرژی‌تر هستم همدیگر را ببینیم یا دور هم باشیم.

معمولا وقتی خود را مجبور می‌کنیم با شرایط کنار بیاییم به‌خاطر این‌که آمادگی روحی نداریم ممکن است یک ارتباط خوب را از بین ببریم و کاری کنیم که به دلخوری دیگران بینجامد.

منبع : jamejamonline.ir
605
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید