6 نشانه اینکه باید با دوستتان قطع رابطه کنید!

همانطور که هر از گاهی قفسه ها را مرتب می کنید باید روابط دوستانه ی خود را نیز مرتب و تمیز نمائید. هر از گاهی درباره ی دوستی های خود بیاندیشید و مطمئن شوید که از ادامه ی آن رابطه احساس خوبی دارید.
تقریبا ساعت ۲:۳۰ دقیقه ی صبح، اتاق کنفرانسِ محوطه ی دانشگاه غرق در تاریکی و سرما. نشسته بودم، دست هایم را گره کرده و چشمانم را به زمین دوخته بودم و بهترین دوستم که تا دقایقی دیگر به دوست سابقم بدل می شد، فریاد می کشید. او آزرده و عصبانی بود، گیج شده بود که چرا پس از سه سال با هم بودن ها، همخانه بودن ها، شب تا صبح فیلم تماشا کردن ها و بحث های عمیق، اکنون تصمیم گرفته ام که به دوستی با او خاتمه دهم.
اما من هم دلایل خودم را داشتم. هر گاه تصمیم می گرفتم با دوستان دیگری بیرون بروم او ناراحت می شد. مرا مجبور به کارهایی که می کرد که علاقه ایی به آنها نداشتم. دیگر بودن با او برایم هراس انگیز شده بود.
قطع رابطه با او یکی از سخت ترین، بدترین و در عین حال مهم تر از هر تصمیم دیگری در زندگی ام بود. اما در نهایت این تصمیم موجب شد تا کمی شادتر و سالم تر شوم.
تحقیقات حاکی از آن است که یک رابطه ی سرشار از استرس با یک دوست، خویشاوند یا والدین موجب بروز مشکلاتی در سلامت فرد از قبیل فشار خون بالا و خطر ابتلا به افسردگی می شود. ولو اینکه یک رابطه مدتی خوب پیش رود، اما یک بحث جدی، خیانت یا فقط تغییراتی جزئی در انتظارات می تواند منجر به یک رابطه ی ناسالم گردد و عواقبی همچون حسادت، عیب جویی یا دلشکستگی را در پی داشته باشد.گاهی این رابطه بی شباهت به ازدواج نیست.
ایرنی. اس لولین رواشناس و متخصص روابط دوستانه که وبلاگ دوستی را اداره می کند، معتقد است گاهی آنقدر به بودن با یک نفر عادت می کنید که تمام ضعف ها و کاستی هایش را می پذیرید. به خودتان زمان بدهید، هر از گاهی درباره ی دوستی با او بیاندیشید و مطمئن شوید که از ادامه ی این رابطه احساس خوبی دارید. همانطور که هر از گاهی قفسه ها را مرتب می کنید باید روابط دوستانه ی خود را نیز مرتب و تمیز نمائید. او در ادامه می گوید، نباید چیزهای بلااستفاده را انبار کنید.
با این وجود، گاهی تشخیص اینکه آیا ادامه ی این رابطه به سود شماست یا ضررتان دشوار است. در اینجا ۶ مورد از علائم رابطه ی بی ثمر را برایتان بازگو می کنیم:
۱- دائما ناامیدتان می کند.
پیشنهاد نمی کنیم با دوستی که برنامه ی ناهار را هر از گاهی تغییر می دهد، قطع رابطه نمائید. اما اگر برنامه را تغییر می دهد، همیشه دیر بر سر قرار حاضر می شود و فراموش می کند که تماس بگیرد، بدانید که احتمالا مشکلی پیش روست. لوین معتقد است گرچه لغو برنامه ها هم بسیار آزار دهنده است، اما این گونه افراد اغلب در موارد احساسی هم دل شما را می شکنند. به عنوان مثال اصلا به حرف های شما گوش نمی دهد یا اجازه نمی دهد شما صحبت کنید و این ارتباط یک طرفه موجب می شود احساس سرخوردگی نمائید.
۲- به شما خیانت می کند.
اگر دوستتان بزرگ ترین راز زندگی شما را فاش نمود یا با فرد مورد علاقه ی شما قرار عاشقانه گذاشت و یا پشت سر شما اقدامات وحشتناکی انجام داد، هرگز بار دیگر به او اعتماد نکنید. لوین این گونه موارد را قاتلین رابطه می داند زیرا چنان گستاخانه هستند که امکان نادیده گرفتن آنها وجود ندارد.
شاستا نلسون از فعالان گروه دوستیهاای دخترانه در سایتی با همین عنوان، نام دیگری برای این موارد دارد. او آنها را شکاف و ترک قلمداد می کند که گاها قابل ترمیمند. پیش از قطع ارتباط با یک دوست، خوب بیاندیشید و مطمئن شوید که خیانتش آنقدر وحشتناک بوده که امکان ارتباط دوباره وجود ندارد.
۳- موجب سردرد شما می شود.
گاهی درک اینکه یک رابطه باید پایان پذیرد آسان است، به عنوان مثال به دلیل شکاف های ترمیم ناپذیر، اما گاهی دلایل و چرایی آن چندان آشکار نیست. لوین در این گونه موارد پیشنهاد می کند که به بدن خود گوش دهید. اگر احساساتی شبیه افسردگی، اضطراب، استرس یا ناکامی را تجربه می کنید، به این رابطه خاتمه دهید. لوین می افزاید که اغلب مردم با بیش از یک مورد از این احساسات دست به گریبانند. احتمالا پس از ملاقات با این دوست دچار سردرد یا دل درد می شوید، بدین ترتیب بدنتان به شما می گوید که اوضاع خوب پیش نمی رود.

,دوستیها, روابط دوستانه , درباره ی دوستی,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

یک دوست باید مایه ی مسرت دوستش باشد

۴- مایه ی آبروریزی شماست.
یک دوست باید مایه ی مسرت دوستش باشد، یا فردی مورد اعتماد برای او. نباید این رابطه به نحوی باشد که شما دوستتان را از خانواده یا دیگر دوستانتان پنهان کنید. گرچه همه گاهی لحظات خجالت آوری را تجربه می کنند اما اگر از فردی دائما رفتارهای غلط و اشتباه که مایه ی آبروریزی هستند، سر زد قطعا او را در لیست افرادی که قصد قطع رابطه با آنها را دارید، جای دهید. اما اگر رفتارهای شرم آور او بخشی از باشد و دیگر رفتارهای او را دوست داشته باشید، تکلیف چیست؟ از اینکه به دوستی با او ادامه می دهید، احساس بدی نداشته باشید.
۵- کسل کننده است.
دوستیهاا بر پایه های احساس استوارند. اگر بیش از حرف های واقعی، درباره ی آب و هوا صحبت می کنید، او را رها کنید. لوین می گوید، اگر در حال صرف ناهار با دوستی هستید اما در دل آرزو می کردید که جای دیگری یا با دیگری بودید، از خودتان علتش را جویا شوید. اگر هنگامی که با او هستید، حواستان جای دیگریست پس درباره ی قطع رابطه با او بیاندیشید.
۶- او دیگر آدم سابق نیست.
اگر رابطه ی خود را با یک دوست از زمان دبیرستان حفظ نموده اید، بدانید که شما در اقلیت قرار دارید. نلسون بر این باور است که اغلب مردم نیمی از دوستان خود را هر ۷ سال یکبار با دوستان جدید جایگزین می کنند. زیرا اغلب مسیر زندگیشان ناشی از اتفاقات پیش روی تغییر می کند. شاید یکی از آنها باردار شود اما دیگری به دنبال افراد جدید در زندگی اش باشد. اما فارغ از شرایط پیش آمده، شاید دیگری حرفی برای بازگو کردن با یکدیگر نداشته باشید.
اینگونه دوستیهاا اغلب بدون قطع رابطه ی حقیقی، به صورت تدریجی خاتمه می یابد که به اعتقاده نلسون چندان هم بد نیست.
پیش از هرگونه قطع رابطه برای حل مشکلات آن رابطه تمام تلاش خود را انجام دهید، زیرا بازگرداندن رابطه ایی که به طور رسمی خاتمه یافته آسان نیست. لوین می گوید، گاهی لزومی ندارد رسما اعلام کنید که قصد قطع ارتباط با دوستی را دارید، فقط فاصله گرفتن از او کفایت می کند. در اینگونه موارد، کمی از او فاصله بگیرید، وقت خود را با دوستان دیگر سپری کنید یا هر از گاهی با او ملاقات کنید تا نمک و فلفل رابطه بیشتر شود.

,دوستیها, روابط دوستانه , درباره ی دوستی,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

همه ی دوستیهاا تا ابد دوام نخواهند داشت

چگونگی قطع رابطه
نحوه ی قطع رابطه از تصمیم درباره ی قطع رابطه بسیار دشوارتر است، در واقع ساده ترین بخش همان تصمیم بر قطع رابطه است. چنانچه مصصم هستید، وارد عمل شوید، گرچه قطعا تعارضات ناخوشایندی پیش روی شما قرار خواهد گرفت. نباید انتظار داشته باشید که همه چیز در کمال آرامش پیش رود، نکات پیشنهادی لوین برای پشت سر گذاشتن آن به قرار زیر است:
ابتدا، از تصمیم خود مبنی بر قطع رابطه مطمئن شوید. هنگامی که پای در این مسیر گذاشتید، برگشتن و ارتباط دوباره بسیار دشوار است.
مادامی که از دوست خود عصبانی هستید، تصمیمی دال بر قطع ارتباط نگیرید. تصمیم گیری را به بعد از آرام شدن هر دو نفر موکول نمائید. قطعا نمی خواهید از رفتار و کردار خود پشیمان شوید.
آنچه قرار است بر زبان آورید را یادداشت نمائید. دوستتان هرگز گفته های آخر شما را فراموش نخواهد کرد.
بر حسب نوع رابطه ایی که دارید، بهترین زمان و مکان را برای انتقال پیام انتخاب نمائید. چنانچه این شخص همکار یا همکلاسی شماست و هر روز قرار است با او مواجه شوید، به شخصه و رودر رو اقدام کنید. اما اگر هر از گاهی مجبور به ملاقات او هستید، به او تلفن بزنید یا یادداشتی برایش بفرستید. بهتر است پیام خود را ایمیل نزنید زیرا ممکن است افراد دیگر نیز آن را مشاهد کنند.
از وسوسه ی دوستان مشترکتان مبنی بر قطع رابطه با او اجتناب کنید. در موقعیت های اجتماعی رفتار محترمانه ایی با دوست سابق خود داشته باشید.
رابطه را دوستانه خاتمه دهید، حتی اگر مجبور به گفتن دروغی مصلحتی شوید. هر چه نباشید، وی روزی دوست شما بوده است.
به یاد داشته باشید قطع هر رابطه ایی کمبودهایی را برای هر دو طرف دربر خواهد داشت. پس پیش از تحمل هر گونه کمبود، درست بیاندیشید، جوانب را در نظر بگیرید، مسائل را سبک و سنگین نمائید و بدانید که همه ی دوستیهاا تا ابد دوام نخواهند داشت.

منبع : ibanoo.ir
463
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید