7 تغییر در کف پا که با بالا رفتن سن به وجود می آید

 با بالا رفتن سن و به مرور زمان در کف پا همانند قسمت های دیگر بدن، تغییرات نامحسوس یا اندک مشاهده می شود؛ اما به گفته متخصصان، درد وناراحتی کف پا بخشی از روند پیر شدن نیست و کار های زیادی می توان انجام داد تا درد تسکین یابد و مانع از بدتر شدن مشکلات شود.

در این مطلب به 7 نوع تغییر در کف پا که با بالا رفتن سن به وجود می آید و راه برطرف کردن آن ها اشاره شده است:
1-چربی از بین می رود:
به طور طبیعی در کف پای هر انسانی محافظ های کلاژن که فراوان ترین پروتئین بدن محسوب می شود و الاستین ، یکی از پروتئین های ساختاری که در بافت همبند وجود دارد و دارای خاصیت الاستیک است، وجود دارد که مملو از بافت چربی است . با بالا رفتن سن تولید کلاژن کاهش پیدا می کند و این چربی ها نازک می شود. بدون این محافظ در اول صبح پا ها هیچ مشکلی ندارد اما با به انتها رسیدن روز دچار درد زیادی می شوید زیرا در واقع روی استخوان راه می روید. راه حل استفاده کردن از کفش با پاشنه های مناسب است.
2-آرتریت ظاهر می شود: 
کف پا دارای بیش از 30 مفصل است که با بالا رفتن سن دچار فرسودگی می شود. به طور معمول آرتریت در شست پا در قسمت بالا خود را نشان می دهد. علاوه بر درد در اول صبح احساس سفت شدن کف پا نیز می کنید که با تحرک بهترمی شود اما هنگام شب برمی گردد. استفاده از کفی، ورزش و کم کردن وزن می تواند مفید واقع شود. در صورت احساس درد در هر کدام از مفصل ها به پزشک مراجعه کنید. همچنین درمان آرتریت زانو و لگن با ورزش کردن یا مصرف دارو می تواند باعث کاهش درد شود.
3-خم شدن انگشت به پایین:
استفاده طولانی مدت از کفش های پاشنه بلند، خطر خم شدن دائمی انگشتان پا به سمت داخل را بیشتر می کند. این حالت که به عنوان یک ناراحتی شروع می شود به مرور زمان به درد شدیدتری تبدیل می شود. با مالیده شدن انگشتان کج به کنار کفش، پا ها پینه می بندد و دچار میخچه می شود. برای پیش گیری کفش ها را عوض کنید و کفش های مناسب بپوشید.
4-گردش خون کند می شود:
بیماری قند، بیماری عروقی و بیماری های دیگری که با بالا رفتن سن شایع است باعث کند شدن جریان خون می شود. بنابر این هر نوع تاول و زخم دیرتر خوب می شود. با ترکیب شدن آن با عصب آسیب دیده، حتی شاید متوجه یک عفونت که به تدریج بدتر و به زخم درمان ناپذیر تبدیل می شود، نباشید. در چنین حالتی حتما برای کنترل به یک متخصص مراجعه کنید.
5-تاندون ها سفت می شود: 
با بالا رفتن سن میزان آب در تاندون ها کاهش پیدا می کند و قوزک پا سفت می شود. این امر خطر پارگی تاندون ها را بالا می برد.
6-طول رباط:
بافت های همبند به نام رباط به مرور زمان کش می آید و باعث ایجاد درد در قسمت قوس و صاف تر شدن کف پا می شود. همچنین، رباط ها در حال کشیدگی بیش از حد است. این امر باعث می شود نتوانید تعادل بدن را حفظ کنید در نتیجه دچار پیچ خوردگی مکرر قوزک پا می شوید. در صورت پیچ خوردن مچ پا به متخصص مراجعه کنید تا از تکرار شدن آن پیش گیری شود. استفاده از قوزک بند هنگام ورزش یا راه رفتن می تواند قوزک را ثابت نگه دارد. ورزش هایی مانند چرخاندن قوزک و بالا دادن شست در این زمینه مفید است.
7-پوست خشک می شود: 
کلاژن علاوه بر محافظت از کف پا، پوست را پر می کند. کم شدن کلاژن در پا ها و انگشتان باعث خشکی و ترک می شود. ابتدا برای مقابله مصرف آب را بالا ببرید و از کرم حد اقل روزی دو باراستفاده کنید.

منبع : روزنامه خراسان
292
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید