آموزش ماساژ درمانی

از ریک شارپل، متخصص ماساژ درمانی و مالک مرکز ماساژ درمانی ریلکس واقع در نیویورک سیتی و همچنین آدام باریتوت متخصص ماساژ درمانی و مدیر مرکز دانشگاهی پسیفیک در خواست نمودیم تا نکاتی کارشناسانه در باب ماساژی معرکه در اختیارمان قرار دهند. پس یک نفر را بیابید و این تکنیک‌های ماساژ را روی او امتحان کنید.

اصول مقدماتی

هنگامی که پای ماساژ به میان می‌آید، نکته‌ی کلیدی مقدمه‌چینی و جزئیات است. شارپل و باریتوت هر دو معتقدند که ماساژ باید در اتاقی گرم و تاریک و ترجیحا روی زمین که ثابت و سفت است نه روی تخت، انجام شود. یک تشک یوگا یا پتو روی زمین پهن کنید تا سطحی تمیز در اختیار داشته باشید. برای حصول نتیجه‌ی بهتر، از درمان‌جوی خود بخواهید که پیراهنش را دربیاورد و یک ملحفه روی خود بیاندازد.( البته اگر خجالتی است!). در ابتدا از او بخواهید که روی شکم بخوابد، بالشتی زیر سرش قرار دهید و گردنش را به یک سمت خم کنید.

شارپل می‌گوید، به خاطر داشته باشید که هر چند دقیقه یک‌بار سر درمان‌جو را به سمت مخالف بچرخانید تا دچار گرفتگی گردن نشود. باریتوت معتقد است، ماساژ با روغن، کرم یا لوسیون به پوست خاصیت ارتجاعی بخشیده و روحی تازه در پوست می‌دمد، اما بهتر است از روغنی حاوی ترکیبات طبیعی مانند روغن بادام شیرین یا روغن کنجد استفاده کنید زیرا به راحتی جذب پوست می‌شوند.

قانونی معتبر:

او درباره‌ی روغن‌ها می‌گوید، اگر می‌توان خورد پس می‌توان به بدن نیز مالید. مقدار کمی روغن کف دست خود بریزید(هرگز به طور مستقیم روی بدن درمان‌جو روغن نریزید) و کف هر دو دست پخش کنید. ماساژ را با فشارهای ملایم آغاز کنید و در صورت تمایل درمان‌جو فشارها را عمیق‌تر نمائید. به خاطر داشته باشید که: فشار بیش از حد موجب آسیب به درمان‌جو می‌شود. چنانچه درمان‌جو به آرامی نفس می‌کشد و در کمال آرامش دراز کشیده، پس نسبت به ماساژ واکنش مثبتی دارد.

 

۱. از پشت آغاز کنید.

شارپل اینچنین شرح می‌دهد که بالای سر درمان‌جوی خود زانو بزنید. برای نرم کردن عضلات محافظ ستون فقرات، کار ماساژ را از پشت، زیر گردن در راستای شانه‌ها آغاز کنید و دست‌ها را روی ستون فقرات سر دهید، البته مراقب مهره‌ها باشید. کار را تا کمر ادامه دهید، پس از مالش کمر، دستتان را بالا آورده و تکرار، به تدریج فشار را بیشتر کنید. سپس، جای خود را تغییر داده، در کنار فرد درمان‌جو و بالاتر از مفصل ران بنشینید. ماساژ اندام تحتانی پشت را از همین سمتی که نشسته‌اید، آغاز نمائید، کار را وسعت داده و به سمت بالا و پایین و در جهت مخالف ماساژ دهید.

۲. به سمت شانه‌ها بروید.

باریتوت می‌گوید که یکی از روش‌های صحیح برای ماساژ شانه‌ یا فشارهای سنجیده بر بالای شانه‌ها این است که به جای مالش هر شانه و کتف با یک دست، با هر دو دست یکی از آنها را گرفته و به تناوب مالش دهید. انگشت شست را خیلی محکم گرداگرد عضلات شانه و استخوان کتف قرار داده و با حرکات دورانی بچرخانید.

۳. پاها را ماساژ دهید.

شارپل معتقد است که وقتی حرف پاها در میان است، باید از قوزک پا آغاز کنید و به سمت مفصل ران بیائید. عضله‌ی ماهیچه‌ی ساق را بگیرید، فشار دهید و حرکت دورانی آرامی در آن ایجاد کنید، تا چند سانت بالاتر به همین ترتیب ماساژ دهید و تکرار، سپس ماساژ پاها را تا عضله‌ی چهار سر ران ادامه دهید. کف دست را باز کرده، دایره‌ایی بزرگ دور عضله‌ی چهارسر ران ایجاد نمائید و سمت جلو ران را نیز ماساژ دهید. شارپل می‌گوید، ماساژ چهارسر ران مستلزم فشار زیادیست، پس خجالتی نباشید. باریتوت می‌گوید، یکی از بهترین روش‌ها برای نرم‌کردن عضلات خلفی پا cross-fiber sweeping است. در این روش با استفاده از کف دست، قسمت داخلی پا را گرفته و کف دست را با فشاری ملایم به سوی عضلات خارجی پا سر می‌دهید.

۴.روی عضلات سرینی تمرکز کنید.

باریتوت برای ماساژ عضلات سرینی پیشنهاد می‌کند که به تناوب عضلات سرینی را گرفته و با ضربات ریز از ران و استخوان خاجی تا مچ‌ پا ماساژ دهید. او اضافه می‌کند که مالش عضلات سرینی به سمت پایین موجب کشش طولی بافت‌های این عضله شده و تا حد زیادی از تنش و گرفتگی آن می‌کاهد، باریتوت پیشنهاد می‌کند که برای ایجاد فشار بیشتر، انگشت شست را از بالای عضلات سرینی، از ران تا استخوان خاجی بکشید. شارپل می‌گوید، حتی می‌توانید با استفاده از مشت و برآمدگی پنج انگشت و کشیدن آن به آرامی در راستای این عضلات فشار را از این هم بیشتر نمائید.

 

۵. کف پاها را فراموش نکنید.

بارتیتوت برای ماساژ کف پا چندین حرکت جالب را پیشنهاد می‌کند. ۱. نقطه‌ی مرکزی: مادامی که کف پا را ماساژ می‌دهید، با قوس پا که به انگشت دوم و سوم ختم می‌شود کمی مهربانتر باشید و به انگشت شستتان اجازه دهید تا این نقطه را لمس کرده و نگه دارد. او در ادامه می‌گوید، چنانچه این تکنیک ماساژ به درستی انجام شود، ماساژ این نقطه می‌تواند درد تمام بدن را تسکین دهد. ۲. کلیدهای پیانو: پاها جاذب طبیعی شوک‌های بدن هستند و مادامی که منعطفند، عملکرد فوق‌العاده‌ایی دارند. همین تکنیک به انعطاف پاها کمک شایانی می‌کند. انگشت شست و اشاره‌ی خود را ۳ تا ۵ سانت بالاتر از بند انگشت شست جای دهید. استخوان میانی پا را محکم با حرکت دورانی بچرخانید، گویی که خود انگشتان را می‌چرخانید. همین تکنیک را با استخوان‌ انگشتان دیگر نیز تکرار نمائید.

۶.به سمت گردن بازگردید.

شارپل می‌گوید، برای کار بر روی سر و گردن، از درمان‌جو بخواهید تا به پشت بخوابد، بالشت را زیر زانوها قرار دهد تا از فشار پشت کاسته شود. خودتان نیز بالای سر او بنشینید و کف هر دو دست را زیر سر درمان‌جو فرو ببرید و اجازه دهید نوک انگشتانتان گردن را لمس کند. ماساژ را از اطراف جمجمه آغاز کنید و به آرامی نوک انگشتان را روی آن فشار دهید و سر را اندکی به سمت جلو خم کنید. انگشتان خود را در راستای دو طرف گردن به بالا و پایین حرکت دهید، سپس به سمت برجستگی‌های کوچکی که در پشت گردن قرار دارند، پیش بروید. می‌توانید سر را خم کرده، چانه را به سمت بالا ببرید. باریتوت برای کاهش گرفتگی‌های گردن، کشش عضلات پس‌سری را توصیه‌ می‌کند: انگشتان خود را زیر سر و گردن درمان‌جوی حرکت دهید تا به جمجه‌ی او نزدیک شوید. استخوان‌های پس‌سر دو برآمدگی در پشت جمجمه هستند. انگشتان خود را در زیر استخوان‌های پس‌سر قلاب کنید و به تدریج اما با ثبات سر درمان‌جو را به سمت خود بکشید، سپس به آرامی رها کنید.

۷.تنش‌ سر را کاهش دهید.

شارپل می‌گوید برای ماساژ سر از نوک انگشتانتان استفاده کرده و آنها را در اطراف جمجمه به شکل دورانی حرکت دهید. با نوک انگشتان به جمجمه فشار آورید. سر را به این طرف و آنطرف بچرخانید، باریتوت می‌گوید، برای تسکین عضلات آرواره، انگشتان وسط را در راستای سر و آرواره قرار داده و به آرامی بکشید و مادامی که به سمت چانه حرکت می‌کنید با انگشت دایره‌های کوچکی در دو طرف سر رسم کنید، در آخر نیز چانه را با ملایمت فشار دهید. او همچنین پیشنهاد می‌کند که جلسه‌ی ماساژ را با کششی عالی در سر خاتمه دهید: به آرامی اما عمیق جمجمه و عضلات زیر آن را با حرکات دورانی ماساژ دهید. بدین منظور از نوک انگشتانتان بهره ببرید، البته اگر ناخن ندارید!

منبع : ibanoo.ir
1024
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید

آنمی یا کم خونی