راه برای کاهش رفلاکس معده

بعد از پرخوری علائم ریفلاکس معده بیشتر می‌شود به خاطر اینکه معده پر از غذا شده و عضله‌ی پایینی معده هم شل می‌شود.

 

زمانی که مدام اسید و محتویات معده بالا بیاید و سوزش معده هفته‌ای حداقل دو بار اتفاق بیفتد احتمال دارد که دچار بیماری رفلاکس معده یا RGO باشید. اگر این مشکل ادامه‌دار باشد مخاط مری آسیب می‌بیند و حتی ممکن است به عفونت پانکراس منجر شود.

ترش کردن
برای همه‌ی ما پیش می‌آید که هر از گاهی دچار مشکلاتی مانند سوزش معده، درد شکم و رفلاکس معده یا ترش کردن معده شویم. با این حال زمانی که مدام اسید و محتویات معده بالا می‌آید و سوزش معده هفته‌ای حداقل دو بار اتفاق می‌افتد احتمال دارد که دچار بیماری ریفلاکس معده یا RGO باشید. اگر این مشکل ادامه‌دار باشد مخاط مری آسیب می‌بیند و حتی ممکن است به عفونت پانکراس منجر شود.

به پهلوی چپ بخوابید
خوابیدن به پهلوی چپ باعث کاهش فشار روی معده می‌شود که همین هم باعث کاهش مشکل رفلاکس معده می‌شود.

وزنتان را کم کنید
داشتن اضافه‌وزن فشار مضاعفی روی اعضای گوارشی می‌گذارد که می‌تواند مشکل رفلاکس معده را تشدید کند. برای همین اگر وزنتان بالاست و درعین‌حال از مشکل ترش کردن یا رفلاکس معده رنج می‌برید بهتر است به فکر کاهش وزنتان باشید.

میزان مصرف مواد غذایی چرب را کاهش دهید
مواد غذایی چرب مدت زمان طولانی‌تری در معده جا خوش می‌کنند و تخلیه‌ی مواد غذایی از معده را به تاخیر می‌اندازند. همین امر هم باعث شل شدن عضله‌ی پایینی مری می‌شود. این دو مسئله نیز باعث افزایش مشکل رفلاکس معده می‌شوند.

حجم غذا را کم و وعده‌ها را بیشتر کنید
بعد از پرخوری علائم رفلاکس معده بیشتر می‌شود به خاطر اینکه معده پر از غذا شده و عضله‌ی پایینی معده هم شل می‌شود. زمانی که غذای کمی بخورید حجم معده بزرگ نمی‌شود و بنابراین این عضله هم شل نمی‌شود. در نتیجه مشکل کمتر می‌شود.
مواد غذایی چرب مدت زمان طولانی‌تری در معده جا خوش می‌کنند و تخلیه‌ی مواد غذایی از معده را به تاخیر می‌اندازند. همین امر هم باعث شل شدن عضله‌ی پایینی مری می‌شود. این دو مسئله نیز باعث افزایش مشکل رفلاکس معده می‌شوند

زود شام بخورید
بین شام و زمان خوابتان حداقل سه ساعت فاصله بدهید تا معده‌تان خالی‌تر شود. در این صورت مشکل کمتر می‌شود.

آدامس غیر نعنایی بجوید
آدامس باعث ترشح بیشتر بزاق می‌شود که حاوی بیکربنات است. بزاق حالت اسیدی زیاد مری را کاهش می‌دهد به گونه‌ای که سیستم ضد اسید طبیعی شما فعال می‌شود.

موقع خواب سرتان بالاتر از بدنتان قرار داشته باشد
این کار باعث می‌شود که علائم رفلاکس معده در طول خواب کمتر شود. حواستان باشد چه غذاهایی وضعیت را بدتر می‌کند

باید دقت کنید با مصرف کدام مواد غذایی علائم رفلاکس معده‌تان شدیدتر می‌شود. هر ماده‌ی غذایی تأثیر متفاوتی روی افراد مختلف می‌گذارد. علائمتان را یادداشت کنید. لیستی از مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنید را نیز یادداشت کنید. بنویسید که بعد از خوردن یا نوشیدن هر کدام از این مواد غذایی چه علائمی ایجاد می‌شود. داروهایی مصرفی یا مکمل‌هایتان را فراموش نکنید. می‌توانید یادداشت‌هایتان را به پزشکتان نشان دهید تا راحت‌تر عوامل تشدیدکننده‌ی رفلاکس معده‌تان را تشخیص دهید.

منبع : iranhall.com
640
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید